Jak správně pečovat o kontaktní čočky

By 17. března 2013Dining

Abychom mohli nosit kontaktní čočky bezpečně a pohodlně, je potřeba o ně pravidelně pečovat. Tato činnost, nesmírně důležitá pro zdraví našich očí, nám zabere denně jen několik málo minut. Na kontaktních čočkách se totiž usazují lipidy a bílkoviny a ty se mohou  stát živnou půdou pro bakterie. Špatnou péčí o čočky tak můžeme natrvalo ovlivnit zdraví svých očí.

Jednodenní kontaktní čočky

Tento typ nevyžaduje téměř žádnou péči. Jejich nošení je jednorázovou záležitostí. Každý den se nasazuje nový sterilní pár čoček, který se pak večer vyhodí.

Čtrnáctidenní a měsíční kontaktní čočky

K čištění tohoto typu čoček slouží výhradně speciální roztoky, které nám doporučí oční specialista. Dříve se sterilizace čoček prováděla pomocí vyvařování, avšak dnes jsou nejvíce využívány víceúčelové roztoky. Ty nám zajistí jak čištění a desinfekci čoček, tak jejich hydrataci a uchovávání.

 

Několik jednoduchých zásad:

 • Před každou manipulací s čočkami si vždy důkladně umyjte ruce mýdlem, opláchněte je a osušte ručníkem nepouštějícím vlákna.
 • Pouzdro na kontaktní čočky vypláchněte dezinfekčním roztokem a obě mističky jím naplňte.
 • Ihned po vyjmutí z očí čočky očistěte.
 • Čočku položte do čisté a suché dlaně druhé ruky a nakapejte na ni několik kapek dezinfekčního roztoku. Z obou stran ji jemně promněte bříškem ukazováčku druhé ruky. Následně čočku opět opláchněte roztokem.
 • Takto ošetřenou čočku vložte do příslušné mističky pouzdra a ujistěte se, že je zcela ponořena do roztoku.
 • Stejný postup opakujte u druhé čočky.
 • Víčka obou mističek zašroubujte a nechte kontaktní čočky uložené v pouzdře přes noc (alespoň 6 hodin).
 • Po nasazení kontaktních čoček vylijte z pouzdra zbylý roztok.
 • Pouzdro vypláchněte čerstvým roztokem a nechte vyschnout na vzduchu. S  každým novým roztokem pouzdro vyměňte.

Důležitá doporučení:

Čočky neuchovávejte nikdy ve fyziologickém roztoku, neoplachujete je vodou, nevkládejte je do úst a hlídejte si datum exspirace vámi zvoleného roztoku.

K čištění čoček lze také doporučit peroxidové systémy, které jsou určené pro všechny typy čoček – jak tvrdé, tak měkké. Při chemické reakci peroxidu vodíku s katalyzátorem dochází k rozkladu na vodu a kyslík. Unikající bublinky kyslíku čočku mechanicky čistí a v pouzdře po neutralizaci zůstává pouze voda. Tato reakce trvá asi 6 hodin, po které je nutno čočku nechat uloženu v roztoku. Jedná se o nejdokonalejší antibakteriální čistící systém. Je velmi šetrný a vhodný i pro citlivé oči.

Pokud dodržíte všechna tato doporučení, nemusíte se při nošení kontaktních čoček obávat žádné zdravotní komplikace.

shockworks

Author shockworks

More posts by shockworks

Join the discussion One Comment

 • ThemeNectar napsal:

  Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Vestibulum luctus ipsum id quam euismod a malesuada sapien euismod. Aliquam commodo aliquam ante eu iaculis. Praesent tristique est eu purus pellentesque sed adipiscing nulla tristique. Donec ac consectetur leo.

Leave a Reply